niedziela, 19 maja 2013


Ogarnij ten pomysł znakiem

W marcu uczniowie "Mickiewicza" mieli okazję uczestniczyć w warsztatach komunikacji wizualnej, jednych z wielu zaproponowanych z okazji Dni Językowych. Nieszczęśnikom, którzy nie zdążyli się zapisać przybywamy z odsieczą i przedstawiamy pokrótce ciekawostki, jakie udało nam się „wyciągnąć” od specjalisty w tej dziedzinie.
Dowództwo podczas warsztatów przejął nad nami profesor nadzwyczajny w Kadrze Projektowania Graficznego ASP Stefan Speil, który przez 90 minut próbował wpoić nam zasady funkcjonowania komunikacji wizualnej. Pamięć jest ulotna, ale na szczęście mamy w posiadaniu dyktafon, dzięki któremu powstanie tego artykułu jest możliwe. Tak więc…
Zajęcia te miały na celu lepsze zrozumienie komunikacji od strony wizualnej, z którą mimo, iż na co dzień się stykamy, nie zawsze dobrze odczytujemy. - „To przekazywanie informacji i porozumiewania się za pomocą form odbieranych wzrokiem, za pomocą percepcji wizualnej” – tłumaczy profesor Speil.
Specjaliści z wielu dziedzin od lat opracowują takie znaki graficzne, które byłyby zrozumiałe dla każdego i w każdym miejscu. Fundamentem tych poszukiwań są ludzkie skojarzenia, zakorzenione w nas od dawien dawna, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Opracowanie nowego znaku wiąże się więc również z poznaniem wielu nowych kultur i obyczajów.
Zainteresowani tym tematem mają możliwość zobaczenia twórczości artysty, ponieważ co jakiś czas w różnych miejscach Polski odbywają się jego wystawy. Ostatnie miały miejsce w rodzimym Lublińcu oraz w Dobrodzieniu.
Jesteś zainteresowany/a, ale brak Ci wrodzonego talentu plastycznego? Chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu sztuki? Profesor zadaje zasadnicze pytanie: po co? Jednak pociesza stwierdzeniem, że malarstwo każdy odbiera inaczej i trudno jednoznacznie stwierdzić czy praca jest dobra czy zła, dlatego… próbujcie swoich sił, nie bójcie się krytyki, może drzemie w was Picasso!
Kiedy zajęcia dobiegały końca, nauczyciel zaskoczył nas mini ćwiczeniem, polegającym na przedstawieniu zdania przy użyciu znaków graficznych. Efekt był zaskakujący i pokazał, jak wiele nieścisłości i nieporozumień może się zdarzyć, gdy komunikacja wizualna nie jest spójna.
Profesor Stefan Speil: O sobie samym, komunikacji wizualnej i warsztatach w naszej szkole.
"Nazywam się Stefan Speil i zajmuję się nauczaniem rysunku i projektowania graficznego. Jest to dział plastyki, o którym mieliśmy okazję mówić na naszych zajęciach, czyli projektowanie komunikacji wizualnej, znaków graficznych, reklamy. Jeśli chodzi o komunikację wizualną, to warto wiedzieć, że najistotniejsze w niej są przede wszystkim znaki, które byłyby łatwo, powszechnie w jednoznaczny sposób zrozumiane. Najbardziej istotne kwestie to dostępność i prostota informacji. Jeśli chodzi o cel naszych zajęć to chciałem, żebyście mieli okazję dowiedzieć się coś więcej na temat komunikacji wizualnej, nie tylko za pomocą języka mówionego, ale również jezyka graficznego. Mam nadzieję, że dzięki warsztatom uczniowie wyniosą troszkę inne spojrzenie na kwestię nauczania i zdobywania wiedzy, którą możemy pozyskiwać różnymi drogami czy środkami, nie tylko poprzez utrwalony schemat szkoły. "  
Karolina Kocielińska i Roksana Symiec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.